Hubb İnteriors

SERVİS PEÇETESİ

SERVİS PEÇETESİ

Servis Peçeteleri masa üstü gruplarında yer alan Amerikan servisler, peçeteler, ve runner keten ,gabardin ,polo kumaş,Vermont(leke tutmayan) ve dark ketenden(waterproof) standart ve istenilen ölçüye göre üretilmektedirler.

Peçete:

Yemek esnasında kıyafetleri korumak veya sonrasında temizlenmek için kullanılan, çoğunlukla dikdörtgen şeklinde, kâğıt veya kumaş parçası.

Servis Peçetesi Modelleri
Servis Peçetesi Modelleri

Peçeteler, dize serilerek elbiseye yemek ve içecek dökülmesini önlemek için de kullanılır ve çeşitli şekiller verilerek masanın daha güzel ve estetik görünmesini sağlar. Klasik peçete rengi beyazdır; masa örtüsü uyumlu olarak farklı renklerde peçeteler de kullanılır.

 

Peçete türleri yapıldığı malzemeye ve işlevine göre iki ana gurupta incelenmekte olup;

Yapıldığı malzemeye göre peçeteler:

Kağıt peçeteler ve kumaş peçeteler olmak üzere iki tür peçete vardır. Kumaş peçeteler için kolay temizlenebilir, sıvıları emebilen, kalıcı şekil alabilen türde kumaşlar tercih edilir. Pamuklu, keten, pamuk–keten karışımı veya pamuk terilen karışımı kumaşlardan peçete yapılır. Kağıt peçeteler, kumaş peçetelerin yerine kullanılabildiği gibi kumaş peçete ile birlikte de kullanılabilir. 

İşlevine göre peçeteler:

  • Yemek peçeteleri; öğle ve akşam yemeklerinde kullanılan kare biçimli peçetelerdir.
  • Kahvaltı ve çay peçeteleri; yemek peçetelerine göre daha küçük boyutta peçetelerdir.
  • Garson peçeteleri; servis sırasında servis yapan kişinin işlerini kolaylaştırmak üzere kullandıkları 60×60 cm. boyutundaki peçetelerdir.
  • Tepsi peçeteleri; tepsideki malzemenin kaymasını önlemek üzere tepsiye serilen peçetelerdir.

Daha Fazla Teknik Bilgi İçin İnceleyin: Wikipedia

 

KUMAŞ PEÇETELER:

Kumaş peçeteler, masa örtülerinde olduğu gibi; pamuklu, keten, pamuk karışımı veya pamuklu terilen karışımı kumaşlardan yapılırlar. Sentetik kumaşlardan peçete yapılmaz. Bunlar hem sıvıyı emmezler hem de verilen şekli muhafaza etmezler.

En sağlam ve sıvı emme özelliği en çok olan peçeteler keten peçetelerdir. Bunlar pahalı oldukları için fazla kullanılmazlar. Piyasada daha çok pamuklu veya pamuk keten, pamuk-terilen karışımı peçeteler kullanılmaktadır.

Peçete renklerinde klasik renk beyazdır. En lüks restoranlarda ve en ağır servislerde beyaz peçeteler kullanılır. Fakat günümüzde bu gelenek yavaş yavaş terk edilmekte ve renkli peçeteler yayılmaktadır. Renkli peçetelerin hem kullanışı daha kolaydır, hem de dekorasyon malzemesi görevi yaparlar.

 

KÂĞIT PEÇETELER:

Kâğıttan yapılan, tek veya çok katlı peçetelerdir. Kağıt peçeteler her geçen gün biraz daha fazla kullanılmaktadır. Esasen bu tür peçeteler yemek servisi için elverişli değildir. Sıvıları ve yağları hemen arkalarına geçirirler. Buna rağmen küçük işletmelerde her türlü serviste kullanılırlar.

 

Peçetelerimiz Hakkında Lütfen Bizimle İletişim Kurun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.